pocetna

недеља, 26. јануар 2014.

Poreklo Tigrica

POREKLO TIGRICA:Ovo je jedna od najpoznatijih i najrasprojtranjenije čuvanih papagaja kao kućnih ljubimaca, kako kod nas, tako i širom Evrope, pa i sveta. Postojbina ove vrste je skoro čitava Australija, izuzev obalskih zona. Gnezde se u dupljam drveća i to u jatima, iz čega se vidi da je reč kolektivnoj vrsti papagaja. Njihova osnovna – prirodna boja je zelena sa žućkastom glavom i sa po tri crna pera u obliku minđušica sa svake strane vrata, a krila su prošarana crnim prugama, po kojima je ova ptica i dobila ime, asocirajući na šare tigra, dok je rep plavičasto zelen. Dužina joj dostiže i do 19 cm. U dugotrajnim periodima suše, koji nisu retki za Australiju, migriraju u velikim jatima, do kišovitih predela, gde odmah počinju sa gneždjenjem, a napuštaju okolinu po izleganju mladih. Ženke snesu 5-7 nekada i do 10 belih jaja veličine 9 x 15 mm. Pošto snese drugo jaje, počinje da leži na njima, s tim što jaja snosi svaki drugi dan. Period inkubacije traje od 18-21 dana, a mladi po izleganju ostaju u gnezdu 4-5 nedelja. Dve nedelje nakon izletanja iz gnezda, a to je period u kome uče od roditelja da se sami hrane i usavršavju letenje, mladi su osposobljeni za nezavisan život, pa napuštaju roditelje.Kada je reč o tigrici, onda je to papagaj koji se veoma dobro odgaja u zatočeništvu. Naučno ju je još 1805 god. Opisao izvesni G-din. Shaw, ali je postala poznata zahvaljujući G-dinu. John Gold, koji ih je prvi doneo u Englesku 1840 godine. Od tada, pa sledećih 10-tak god. masovno je izvožena iz Australije pa je australijska vlada bila prinuđena dekretom da zabrani dalji izlov i izvoz....
PONASANJE TIGRICA:Tigrice su veoma dinamične, aktivne i interesantne ptice. S obzirom da u prirodi žive u jatima to su ptice koje ne podnose usamljenost. To trebaju imati na umu svi budući vlasnici ovih ptićica , ali i oni koji je već imaju i zabrinuti su zbog njene vidne tuge i nesreće. Naime, ovim pticama je neophodna pažnja i ljubav. Vlasnici moraju biti spremni svakodnevno provoditi dosta vremena s njima u igri i razgovoru, te ih na taj način učiniti sretnim. Ako ,kojim slučajem znate da ćete tokom dana dosta vremena izbivati iz kuće onda svojoj ptićici nabavite par. Bit će vam zaista zahvalna i sata koje provodite van kuće, umjesto usamljena, provodit će u veselom čavrljanju, cvrkutanju i nježnim poljubcima i češkanju sa svojim partnerom.Uvriježeno je pogrešno mišljenje da ptice u paru prekidaju odnos sa čovjekom i da ne prićaju. Ove ptice imaju mogučnost da uz malo strpljenja nauče od oponašaju priličan broj riječi i to vrlo čisto i razgovijetno.Kada su u paru, naučene rijeći koriste prilikom tepanja i udvaranje svoj partneru. Ove ptice vole slobodu . Ne podnose da dosta vremena provode zatvorene u kavezu. Zbog toga vlasnici ovih ptica trebaju voditi računa da svojim ljubimcima obezbjede obavezno puštanje iz kaveza. Iz zahvalnosti, ove ptice će iskoristi mogučnost da već dio vremena van kaveza provedu na vašem ramenu ili glavi, što svako od nas i očekuje od kućnog ljubimca
ISHRANA:Što se tiće ishrane, tigrice su vrlo zahvalne ptićice. Pred osnovne sjemenske mješavine, svježe vode, sipine kosti, nekog mineralno-vitaminskog preparata i jod-kocke, koje bi im trebale biti non-stop na raspolaganju, vaše tigrice će uživati raznovrsnom voću, povrću, začinskim biljkama i ostaloj hrani. Od voće tigrice će rado jesti : jabuku, krušku, šljivu, bananu, ananas, breskve, trešnje, višnje, borovnice, kupine, maline, grožđe, dinju, jagode, kivi, lubenicu, kajsije, smokve.. neke ptice će rado jesti i agrume (limun, naranđu, mandarinu, klementinu..), a neke će ih izbjegavati, jer teško podnose kiselinu koja se u njima nalazi.
Od povrće tigrice smije jesti: mrkvu, špinat, blitvu, tikvice, šampinjone, brokule, papriku, patliđan, kukuruz, paradajz, krastavac, cveklu, grašak, kako i mnoge vrste salate, a posebno vole radić i list i cvijet maslačka. Treba izbjegavati kupus i kelj, jer ga neke ptice ne podnose.
Od začinskog bilj tigrice smiju jesti : peršun, kopar, bosiljak, zovu, vlasac, timijan... 
Pored gore navedenog tigricama se ponekad smije davati: kuhani krompir, tjestenina, riža; kuhano jaje, dvopek,nemasni mliječni proizvodi..
Tigrice nikako ne bi smjele jesti nezdravu hranu kao što je: čips, smoki, suhomesnati proizvodi..., a treba voditi računa da i dozvoljena hrana nipošto ne bude vruća, slana, nekuhana, a voće i povrće nesmije biti prskano i neoprano.
Neku vrstu hrane će odmah s rado prihvatiti, a neku će prihvatiti tek poslije upornog nuđenja. Naravno, nešto će sa oduševljenjem jesti, a nešto tek malo probati, ali svakako treba znati da je raznovrsna i bogata ishrana veoma bitna za zdravlje i kvalitetan život vaše tigrice..

Нема коментара:

Постави коментар